Máshol kéne meghúzni a prediabetes-nél a vércukorérték határát?
2017. március 17. írta: Prima Medica

Máshol kéne meghúzni a prediabetes-nél a vércukorérték határát?

A 2-es típusú cukorbetegség általában lappangva, hosszú időn keresztül alakul ki, ám több állapot is fellép, még mielőtt diabetes lesz a diagnózis. Ilyen megelőző állapot az inzulinrezisztencia, az emelkedett éhomi glükóz szint, a csökkent glükóztolerancia. Bár létezik a WHO által megadott határérték, melytől fennáll a prediabetes, azaz a cukorbetegséget megelőző állapot, ám az Amerikai Diabetes Társaság szerint csökkenteni kellene a határértéket. A témáról dr. Polyák Annamáriával, a Cukorbetegközpont diabetológusával beszélgettünk.

prediab.jpgMi az a prediabetes?

A prediabetes a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor a vércukorszint emelkedése még nem éri el a diabetes határát. A prediabetes diagnózisa kiemelt jelentőséggel bír, ugyanis amint tovább növi magát cukorbetegséggé, az komolyabb és jelentősebb életmódbeli változtatásokkal jár, melyek nagyban kihatnak az illető mindennapjaira. Ráadásul már a prediabetes is megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, így mindenképp foglalkozni kell vele.

A WHO általi közleményben prediabetes esetén az éhomi vércukorérték 6,1-6,9 mmol/l között mozog. Ám az Amerikai Diabetes Társaság szerint a stroke és a szívinfarktus kockázata már 5,6 mmol/l felett megnő, így onnantól kellene az állapotot prediabetesnek tekinteni.

Prediabetes tünetei

Sajnos a prediabetesnek nincsenek egyértelmű tünetei – ahogy kezdetben a cukorbetegségnek sem-, ám van néhány mindennaposnak mondható panasz, ami utalhat az állapot jelenlétére:

  • fáradtság
  • fokozott szomjúság
  • gyakoribb vizelési inger
  • fokozott étvágy (főleg étkez után 2-3 órával)

Mivel a prediabetes gyakran tünetmentes, ezért fontos, hogy azok, akik a veszélyeztetett csoportba tartoznak, rendszeresen vegyenek részt szűrővizsgálaton, ahol fény derülhet az emelkedett értékekre. Fokozott kockázati tényezőnek számít az inzulinrezisztencia, PCOS, családban előfordult diabetes, túlsúly, mozgásszegény életmód, valamint a 45 év feletti életkor.

A 2-es típusú cukorbetegség elkerülhető

Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja a figyelmet arra, hogy megfelelő, személyre szabott terápiával a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása megelőzhető. A legfontosabb a speciális diéta és mozgásterápia, melyek segítségével javul a szervezet inzulinérzékenysége, csökken a vércukorszint, valamint ezek betartásával a súlyfeleslegtől is megszabadulhat a beteg. Amennyiben szükséges, orvosi javallatra gyógyszerek alkalmazása is indokolt lehet. A mihamarabbi terápiának ezek mellett azért is van nagy jelentősége, mert ebben a stádiumban még lényegesen könnyebb és eredményesebb a kezelés, mint a cukorbetegség esetén.

forrás: Cukorbetegközpont

A bejegyzés trackback címe:

https://diabetesz.blog.hu/api/trackback/id/tr2312345447

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása